Kahramanmaraş Depreminin Roman Gruplarının Üzerine Etkisi Bilgi Notu/The Effects of the Kahramanmaras Earthquake on Roma Groups

 

Kahramanmaraş Depreminin Roman Gruplarının Üzerine Etkisi Bilgi Notu

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş!

6 şubat 2023 Kahrammaraş merkezli, Richter ölçeğine göre 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana gelmiştir. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı gerçekleşmiştir. Deprem, Türkiye’nin güney bölgesini ve komşusu Suriye’yi de büyük oranda etkilemiştir. Depremin yoğun etki alanındaki iller Domlar ve Abdallar başta olmak üzere Türkiyeli ve Göçmen/Mülteci Roman grupların yoğun olarak yaşadığı illerdir.

Depremin etkileri ilk günlerde bölgede yaşayan tüm grupların eşit etkilendiğine yönelik görünüm olsa da ilerleyen günlerde depremin etkilerinin;

  • Göçmenler
  • Azınlıkları (Roman gruplar vb.)
  • Kadınları
  • LGBTİ+’ları
  • Çocukları
  • Engellileri

vb. gibi grupları daha derinden etkilediği görünür hale gelmiştir.
Romani Godi ve Sivil Düşler Derneği olarak Kahramanmaraş Depreminin Roman gruplar üzerine etkisini kendi tecrübelerimizin yanı sıra depremi birebir yaşamış gönüllülerimiz, üyelerimiz, partner kurumlarımızın ve danışan diğer Dom, Rom ve Abdalların tecrübeleri ile birleştirerek bu bilg notunu oluşturduk. Saha siyaretlerimiz ve izlemelerimiz ile birlikte sürece dair raporlama çalışmalarımız devam edecektir.

Bilgi notunun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

The Effects of the Kahramanmaras Earthquake on Roma Groups


On 6 February 2023, two major earthquakes, measuring 7.7 and 7.6 on the Richter scale, occurred in Kahramanmaraş. The earthquake was followed by numerous aftershocks. The earthquake had a major impact on the southern region of Turkey and neighbouring Syria. The provinces that were heavily affected by the earthquake are the provinces where Turkish and Migrant/Refugee Roma groups, especially Doms and Abdals, live densely.
Although in the first days it seemed that all groups living in the region were affected equally, in the following days it became visible that the effects of the earthquake affected groups such as migrants, minorities (Roma groups etc.), women, LGBTI+ persons, children and disabled persons etc. more deeply.
As Romani Godi and Civil Dreams Association, we have created this information note by combining the impact of the Kahramanmaraş Earthquake on Roma groups with our own experiences as well as the experiences of our volunteers, members, partner organisations and other Dom, Rom and Abdal people who have experienced the earthquake one-to-one. We will continue to report on the process with our field visits and monitoring.

 Click to see the full information note

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.