Mahallelerden Haberler:Geyikli Beldesinde Konteynerlarda Romanlar Yaşam Mücadelesi Devam Ediyor!

Geyikli’de Konteynırlarda Yaşam Mücadelesi Devam Ediyor!

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesi şehir merkezinde yer alan 12 konteynerda oluşan bölgede yaşayan hasırcılık ve günübirlik işlerde çalışan Romanlar, su baskınları ve kendilerine yönelik kamu hizmetlerinde yaşanan eşitsizlikler ile mücadele ediyorlar.
Ağustos 2022’de gerçekleştirdiğimiz  saha ziyaretinde Geyikli beldesi  Yıldırım Caddesinde  yaşayan Romanları ziyaret ettik. Önceden 40 küsür çadırın bulunduğu bölgede mevcutta 12 konteyner olduğu aktarıldı.

Bölge sakinleri; “Konteynırlar hem çok küçük hem de soğuğa karşı savunmasız  olduğunu,  konteynerlarda çürümelerin olduğu ve yaşamak için uygun olmadığı ifade ederek konteyner-baraka kısımlardan oluşan evlerin ortalama 35 metrekare olduğunu” aktardı.

Konteynerların çok küçük olması sebebiyle konteynerlara ek kısımlar yaptıklarını belirteren bölge sakinleri konteynerların kış aylarında çok soğuk olduğunu ve kış aylarında kullanamadıklarını aktardı.

Konteynerların çatılarında çökmeler oluştuğu ve birçok konteynerin içinde yaşayanlar için riskler barındırdığı gözlemlendi. Konteyerların içlerindeki çürümeler sürekli arttığını aktaran bölge sakinleri;hem rahatsız oldukları hemde yıkılma vb. tehlikelere karşı korktuklarını belirttiler.

Romanlar, su baskınları ve salgın hastalıkları tehdidi ile karşı karşıya kalıyor !

Konteynerların bulunduğu bölgede yol yapılmadığı ve konteynerların, mevcutta bulunduğu bölgeye çevre bölgelerdeki tüm su giderlerinin dökülüyor olması sebebiyle yağmur yağdığı zaman su altında kaldığını belirtti.

Konteynerların önündeki çukur şekildeki su giderlerinin  yağmur yağdığı zaman su ile dolması nedeniyle gelişen su baskınlarından başta çocuklar olmak üzere bölgedeki insanların boğulma tehlikesi geçirdiği ve kirli su birikintilerinin hastalık riski barındırdığı bunun sonucunda ise salgın hastalık riskleriyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Uygun şartlarda sağlanacak her türlü barınma projesini talep eden bölge sakinleri aynı zamanda kamu hizmetlerinden eşit yararlanmak istediklerinin altını çiziyorlar!

Yaşadıkları alanın damgalanmaya daha hızlı imkan veriyor olması; çocukların okulda Roman kimlikleri üzerinden akran zorbalığına karşı savunmasız hale gelmesine neden oluyor. Çocuklar ayrımcılık ve dışlanma nedeniyle eğitimden kopma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Bölgede yaşayan Romanlar kamusal alandan faydalanamıyor!

Belediye tarafın sağlanması gereken en temel kamu hizmetlerinde bile ilçenin geri kalanına nazaran eşitsizliklerin gözle görüldüğü yerleşim bölgesinde yaşayan insanlar sadece temel hakları olan insanca yaşamı talep ediyor.

Bölge sakinleri, kamusal hizmetlerden (çöp, çevre düzenleme vb.) yararlanamadığını ayrıca bölgede çocuklarının ve bölge sakinlerinin zaman geçirebileceği bir park vb. alanın olmadığını bu anlamda bölgede çevre düzenlemesinin gerçekleştirilmediğini ifade etti. Romanların yaşadığı kısımda yolun yapılı olmadığı ise gözle görülen bölgede mahallenin geri kalanına göre Roman halkının yaşamış olduğu konteynerların konuçlandığı alanda çevresel ayrımcılık da gözlemlenebilmektedir.

Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere Geyikli Belediyesinin ve tüm ilgili paydaşların bölgede yaşayan 12 Roman ailenin temel haklarına erişim için hızlıca sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Geyikli genelinde ayrımcılık karşı önleyici tedbirler alınmalı ve eşitsizliğe neden olan sorunlar ortadan kaldırılması için bir an önce harekete geçirilmelidir.

Bölgede yaşayan 12 Roman ailenin yaşanabilir konutlara erişimi bir an önce sağlanmalıdır.

 

 

 

 

Su baskınlarına ait görüntüler:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.