Roman Eşitlik Mücadelesinde bir avukat: Hilal Küey

Roman Eşitlik Mücadalesinde Bir Avukat: Hilal Küey

Hilal Küey, İstanbul Hukuk mezunu

1955 İstanbul doğumlu.

1972-1973 İstanbul Hukuk girişli

1979 yılında ruhsat aldı.

1980 İzmir Barosu’na geldi.

TEKEL’de uzun yıllar kamu avukatlığı yaptı.

“Benim idealim değildi hukuk, fen bilimi mezunuyum. Mimarlık düşünüyordum. Astronot olmak istiyordum. Şehircilik ve mimarlık merakım vardı. Fakat okul ve içimde olduğum toplumsal hareketler benim bu bölümde kalmama yol açtı..” diyordu.

 Başta Sulukule olmak üzere, Romanların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin çeşitli davalarda Romanların avukatlığını üstlenen Küey gönüllü olarak, son yılların en önemli hak, çevre ve kültürel miras alanındaki zorlu hukuk mücadelelerini veren, bu alanda ülkenin en değerli hak savunucusu ve avukatlarından biriydi.

 Hilal Küey, 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun’un ilk uygulaması olan Sulukule Kentsel Dönüşüm projesinde Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği’nin avukatlığını üstlenerek projenin iptali için hukuki süreci başlatmıştı ve ardından proje çerçevesinde Fatih Belediyesi ile anlaşma yapmayı kabul etmeyen Asım Hallaç, Şükrü Pündük ve Gülsüm Bitirmiş’in avukatlıklarını yaptı.Hilal  Küey  yorulmadan Sulukule Kentsel Dönüşüm davasının her adımda var oldu. 2007’den yaşamının son günlerine kadar defalarca açtığı davalarla Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesi’ni iki kez iptal ettirmiş olan Küey   davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı ve Kültür Bakanlığı’nı da yıkımın sorumlusu olarak dava etti. Yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi sebebiyle mahalle yıkılmıştı;  Sulukule mücadelesini şu şekilde özetliyordu: “Davayı kaybetmedik ama mahalleyi kaybettik.”

  Ayrıca İstanbul  Ataşehir’de yasadışı biçimde evi yıkılan Roman Yüksel Dum’um 12 yıl süren hak mücadelesini kazandı.

  Romanlara yönelik nefret saldırılarıyla mücadele noktasında  büyük bir önemi olan Selendi Romanlara yönelik linç girişimi davasının da avukatlığın üstlenen Hilal Küey;Roman eşitlik mücadelesinde avukat kimliği ve insan hakları savunucu kimliği büyük bir mücadele yürüttü.

Dünya barışına katkılarının yanı sıra Hilal Küey yerel ve çevresel mücadelelere de kelimenin tam anlamıyla kendini adadı. 5366 sayılı Kentsel Yenileme Yasası’nın ilk ve acımasız uygulaması olan Sulukule Kentsel Yenileme projesinde Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği’nin avukatlığını üstlenerek projenin iptali için mücadele etti.

Roman eşitlik mücadelesinde avukat kimliğiyle eşsiz bir yer edinmiş olan Hilal Küey; verdiği hukuk mücadelesiyle Romanların avukatı olarak tarihi bir yer edindi.

Sulukule Platformu da Küey’in yaşamını yitirmesi sonrası bir açıklama yayınladı:

“Dünya barışına katkılarının yanı sıra Hilal Küey yerel ve çevresel mücadelelere de kelimenin tam anlamıyla kendini adadı. 5366 sayılı Kentsel Yenileme Yasası’nın ilk ve acımasız uygulaması olan Sulukule Kentsel Yenileme projesinde Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği’nin avukatlığını üstlenerek projenin iptali için mücadele etti. Sulukule Yenileme Projesi ‘sinin tam iki kez iptalini sağladı. Dilekçe üzerine dilekçe vererek, dava üstüne dava açarak verdiği hukuk savaşı günümüze kadar uzandı ve Hilal yılmadan yorulmadan her adımda var oldu.   Proje mahkemece iptal edilmesine karşın başlangıçta yürütmeyi durdurma kararı verilmemesi nedeniyle mahalle yıkıldı ve yeni evler yapıldı. Küey yaşamının son anlarına kadar Sulukule davalarıyla ilgilendi. Son dönemde davayi AİHM’e taşıdı ve Kültür Bakanlığı’nı da yıkımın sorumlusu olarak dava etti. Hastalandığı dönemde davanın takipsiz kalmasından korkan Hilal, yakın bir avukat arkadaşına Sulukule dosyalarını teslim ederek onu bilgilendirdi. “Bana bir şey olursa dava sahipsiz kalmasın, devam etsin” diyerek ne kadar kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Roman eşitlik mücadelesinde unutulmaz bir avukatı Hilal Küey 27 Temmuz 2021’de kaybettik.

Seni Özleyeceğiz….

Hiçbir zaman unutmayacağız….

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.