Roman Karşıtlığına Dur De Programı Başvurularınızı Bekliyor!

Romanların yaşadığı hak ihlallerine, eşit haklara erişimlerinin engellenmesine, Roman dili ve kültürünün yok olma tehlikesine karşı hak temelli faaliyet yürüten ve kolektif bir hafıza yaratmak üzere çalışan Roman Hafıza Çalışmaları Derneği (Romani Godi), Romanlarla ilgili hak odaklı haber ve içerik üretimine katkıda bulunmak amacıyla bir atölye programı hayata geçiriyor.

 

Roman Karşıtlığına Dur De Projesi[1] kapsamında yapılacak atölye programında, medyada yer alan Romanlar ile ilgili haber ve içeriklerde nefret söyleminin engellenmesi, Romanların yaşadığı ihlallerin insan haklarına duyarlı şekilde haberleştirilmesi ve karşı anlatılar geliştirilmesi hedefleniyor. Atölye programı dört oturumdan oluşuyor:

  • Antigypsizm (Roman Karşıtlığı): Kavramsal çerçeve; Antigypsizm’in kamusal yaşamda ve medyadaki tezahürü (Moderasyon: Sinan Gökçen)
  • Hak Temelli Gazetecilik: Hak odaklı gazeteciliğin temel özellikleri, ‘haber değeri’ anlayışı, gazetecilik mesleğine yüklediği anlam ve işlev (Moderasyon: Faruk Eren)
  • Roman Haklarına Saygılı Habercilik ve Medyanın Dili: Romanlarla ilgili haber ve içerik üretiminde dil kullanımı (Moderasyon: Ebru Uzpeder)
  • Roman Haklarına Saygılı Habercilik ve Görsel Malzeme: Romanlarla ilgili haber ve içeriklerde görsel malzemelerin seçimi ve kullanımında gözetilmesi gereken kriterler (Moderasyon: Beril Eski)

 

Bu atölye programı, nefret söylemine karşı şiddetsiz bir dili tercih eden, bu konuda kendini geliştirmeye ve Romanların karşılaştığı hak ihlallerini tanımaya ve anlamaya istekli yerel gazeteciler, bağımsız gazeteciler, içerik üreticileri, dijital medya çalışanları ve haber üretimi yapan sivil toplum örgütü üyeleri ve çalışanlarına yönelik hazırlanmıştır.

 

Proje kapsamında, Roman sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla bir çalıştay düzenlenerek Roman haklarına saygılı haber ve içeriklerin oluşturulmasında rehberlik edecek bir yayın hazırlanması planlanmaktadır.

 

Atölye programı, 2 Mart 2024 Cumartesi günü bir tam gün boyunca İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Katılımcıların programın tamamına katılması beklenmektedir. Katılım ücretsizdir. Programa İstanbul dışından katılımcı (konaklama ve ulaşım masrafları karşılanamadığından) kabul edilemeyecektir.

 

Atölyeye katılım 12 kişi ile sınırlıdır. Başvuran her kurumu temsilen bir kişi kabul edilecektir. Başvurular, başvuru formunun tam olarak doldurulması, başvuru amaçlarının atölye programı ile örtüşmesi ve cinsiyet dengesi gözetilerek değerlendirilecektir.

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz !

Atölye programına katılmak isteyenlerin 15 Şubat 2024, Cuma günü saat 18.00’e kadar buraya tıklayarak başvuru formunu doldurmasını rica ederiz. Programa başvuranlar 20 Şubat 2024, Salı günü katılım durumlarına ilişkin bilgilendirilecektir.

Roman Karşıtlığına Dur De Projesi kapsamında planlanan atölye programına dair daha fazla bilgi için info@romanigodi.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

[1] Bu çalışma, Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) tarafından uygulanan; Sahte Haberler ve Nefret Söylemiyle Mücadelede Erken Uyarı Sistemi (SAHNE) projesi kapsamında yürütülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.