Romanes Gili: Haj, So Kerav

Roman Kültüründe İ Gili

Roman kültüründe müzik önemli bir yere sahiptir. Ama Roman kültürü- müzik ilişkisine strotiplerden beslenen önyargılardan uzak bir noktadan bakılması gerekmektedir.

Dünya’nın farklı bölgelerinde farklı hikayeler barındıran Romanes veya farklı dillerde Romanlara tarafından yazılıp/söylenen şarkı bulunmaktadır.

Gelin hep beraber Macaristan’daki ünlü Roman müzik gruplarından EtnoRom’a yakından bakalım 🙂

EtnoRom

EtnoRom 2005 yılında Macaristanlı olan ve  dünyaca ünlü eski solistlerden Jozsef Balog ve Agnes Kunstler tarafından kuruldu. Sınırları aşan şöhretleriyle beraber EtnoRom Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyayı dolaştı ve  Roman müziğinin virtüözlüğünü yürüttü.  EtnoRom;  József Balog ve Ágnes Künstler’in yaşamlarının müzikal kavşağında yirmi yıl dünyanın dört bir yanında dolaştıktan sonra geleneksel Çingene ezgilerinin ve ritimlerinin, patlayan bir enerjiyle büyülü Roman  cazına  dönüşmesinin bir tabeladır.

EtnoRom’un kurucusu, söz yazarı ve solo şarkıcısı olmasının yanı sıra József Balog, Roman kalbinin duygularını, tutkusunu ve acısını özel bir hassasiyetle, benzersiz bir şekilde aktardığı için Macaristan’da ‘Roma Ballads Kralı’ olarak kabul edilmektedir.  Müzikal başarılarından dolayı József Balog, Blissful Ceferino Order tarafından ‘Roman Müziğinin Elçisi’ olarak aday gösterildi.

EtnoRom’un kurucu ortağı Ágnes Künstler (söz yazarı, solo şarkıcı),  hikayelerini büyüleyici ‘dans eden sesiyle’ anlatırken, insanları gerçeklikten uzaklaştırarak bir Roman kadının kadim gücünü, gururunu ve hassasiyetini kendisinde birleştirmektedir. İlk albümü ‘Rományi Luma – Gipsy World’ (2006’da Budapeşte, Fonó Records tarafından üretildi). EtnoRom’un ikinci albümü ‘Diri, Diri’ (yapımcılığı Gryllus Records, 2011’de Budapeşte) EtnoRom, kurulduğu 2005 yılından bu yana Budapeşte Fringe Festivali’nin ‘En İyi Profesyonel Performans Ödülü’nü kazandı.(400’den fazla konser ve performans arasından)

Ágnes Künstler iki kez  Budapeşte Bahar Şenliği’nde sahne aldı ve Macaristan, Avusturya, İtalya, Almanya, Finlandiya, Norveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Ukrayna, Fransa, Hollanda, İspanya ve Yunanistan’da birçok müzik festivalinde yer aldı.

EtnoRom’un konserleri, izleyiciyi gerçek duyguların dünyasına götürdüğü, insan ruhunu temizlediği söylenmektedir.

EtnoRom ekibi şu şekildedir:

Solistler: Ágnes Künstler ve József Balog

Gitar: József Balog, Béla Rózsa

Cajon: Kovács Krisztián

Saksafon: Molnár Tamás, Seres Vilmos

EtnoRom’un kıymetli eselerinden:

Haj, so kerav

 

 

Haj, so kerav,
Angla muro rom khelav
Aj, Devlale so kerav
muri voja te kerav

Duj duj, deshuduj

Chumidav me. tjiro muj
Ke som romni romani
Thaj som Devla baxtali

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.