Yakın Tarihte Roman Liderler:ESMA REDZOPHOVA

 

ESMA REDZOPHOVA Kimdir?

Esma Recepova, 8 Ağustos 1943 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te çok kültürlü bir ailede dünyaya gelmiştir. Annesi bir Müslüman olan Recepova’nın büyükannesi Yahudi, büyükbabası ise Katolik‘ti.[1] Ailesinin altı çocuğundan en küçük ikinci çocuğu olan Recepova’nın ailesi fakir bir hayat sürüyordu. Babası geçimlerini sağlamak için hamallık, şarkıcılık, davulculuk, sirk göstericiliği ve ayakkabı boyacılığı yapmıştır.

Esma Recepova ağabeylerinden biri tarafından yerel bir Roman müzik organizasyonunda tanıtılmış ve zor ritimleri çabuk bir şekilde öğrenmesiyle dikkat çekmiştir. Annesi Esma’ya müzikle ilgili hediyeler alarak onu bu konuda cesaretlendirmiştir. Daha sonra Esma Recepova ve ağabeyi okul folklor grubuna katılmıştır. 1957 yılında, 14 yaşında iken Üsküp Radyosu’nun düzenlediği okullar arası bir yetenek yarışmasında şarkı söylemesi için davet edilmiştir. Bu yarışmada 57 okulu geride bırakarak 9000 Yugoslav Dinarı tutarında bir ödül kazanmıştır. Bu yarışma onun için bir dönüm noktası olmuştur.

Ailesinden izin alan Esma Recepova içinde bir elbise bulunan tek bir bavulla turnelere çıkmaya başlamıştır. Zamanla ünü tüm Balkanlara yayılan Esma Recepova dünyadaki Romanların idolü haline gelmiştir. Dünyada Romanların ünlü şarkısı olarak bilinen “Đelem đelem” adlı şarkıyı derleyerek müzik dünyasına tekrar kazandırmıştır. Seslendirdiği en ünlü şarkı “Čaje Šukarije”dir.

2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Makedonya’yı temsil eden Toşe Proeski ile “Magija” adlı şarkıda düet yapmıştır.

Esma Recepova, 11 Aralık 2016 sabahı Üsküp şehrinde 73 yaşında ölmüştür.

“Müzik fakirlerin tek lüksüdür, şarkı söylerken kötü düşüncelerden uzaklaşırsınız, dans ederken açlığı unutursunuz”Esma REDZOPHOVA

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.