Esma Redzepova Akademisi-Esma Redzepova Kimdir?

Esma Redzepova'ya Dair

Esma Redzepova’ya Dair

Romani Godi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Esma Redzepova Akademisi Roman gençlerin kapasitelerini geliştirme, karar alma mekanizmalarına katılımlarını artırma ve Roman Sivil Hareketine liderlik etmelerini teşvik etme amacıyla, Roman Sivil Toplumunda önemli bir yere sahip Esma Redzepova’dan adını almaktadır.

Esma Redzepova 8 Ağustos 1943 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 6 çocuklu bir ailenin 5. Çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Müslüman babaannesi ise Yahudi kökenli, büyük babası ise Katolik’tir. 10 yaşında müziğe başlayan Esma Recepova, 1957 yılında, 14 yaşında iken Üsküp Radyosu’nun düzenlediği okullar arası bir yetenek yarışmasında şarkı söylemesi için davet edilmiştir.

Seslendirdiği en ünlü şarkı “Čaje Šukarije” adlı eseriyle adını dünyaya duyurmuştur. Dünyada Romanların ünlü şarkısı olarak bilinen “Đelem đelem” adlı şarkıyı derleyerek müzik dünyasına tekrar kazandırmıştır. Eşi Stevo Teodosievski ile 4 kıtada  30 ülkede 8000’den fazla konser vermiştir. Sanat hayatı boyunca 108 single, 20 albüm ve 6 filme imza atmıştır. Sanatçı kişiliğinin yanında dünyanın pek çok ülkesinde ırkçılığa karşı yapılan çalışmalara önderlik etmiştir.

 

48’ini evlat edindiği 52 çocuğu, 124 torunu vardır. Ayrıca pek çok çocuğun daha bakımını üstlenmiştir. 2 kez Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmiştir. 1976 yılında Hindistan’da Roman Müziğinin Kraliçesi ilan edilmiştir. Makedonya’da en önemli kültür elçilerinden biri olan Esma Recepova’nın şarkısı Makedonya devlet radyosunun açılışında ilk şarkı olarak çalınmıştır.

Makedonya’yı temsilen 2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında sözleri Lazar Cvetoski, Darko Dimitrov tarafından yazılan ve bestelenen “Pred da se razdeni” adlı şarkıda Toşe Proeski ile düet yapmıştır. Esma Recepova, 11 Aralık 2016 sabahı Üsküp şehrinde 73 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Esma Redzepova müziği, geleneksel kıyafetleri, yaptığı işleriyle Roman kültürüne bir ayna tutuyor. Esma’nın 2016 yılında vefatıyla yaşadığı ev Üsküp’te bir müzeye dönüştürülmüştür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.